OElektryce.pl

Serwis o zagrożeniach i nowinkach technicznych w przemyśle elektrycznym

Jakie wybrać rozdzielnice SN?

Rozdzielnice SN, czyli średnich napięć to urządzenia stosowane w celu przyjęcia energii elektrycznej i rozdzielenia jej do punktów odbioru. Można kupić gotowe urządzenia, posiadające wszystkie niezbędne funkcjonalności. Czasami zachodzi jednak potrzeba ich zaprojektowania i zbudowania od zera.

W tym wpisie skupmy się na rozdzielnicach SN oferowanych przez firmę EG System. Mianowicie modele TPS oraz TPR6.Model TPS jest to rozdzielnica SN, która w sposób kompleksowy rozdysponowuje energię elektryczną do punktów odbioru. Najlepiej sprawdza się w sieciach rozdzielczych do 24 kV. Jej atutem jest modułowa budowa umożliwiająca ich rozbudowę, gdy tylko zachodzi taka potrzeba. TPS posiada izolację napowietrzną. Istnieje możliwość zamontowania rozłącznika w izolacji SF6 oraz włącznika i rozłącznika próżniowego. Głównymi odbiorcami tych urządzeń są centra handlowe, muzea, areny sportowe, zakłady przemysłu ciężkiego jak huty czy stocznie, branże motoryzacyjne oraz wiele innych.


Drugim typem rozdzielnic jest model TPR6. Można powiedzieć, że jest to zestaw modułów ułożonych w takich sposób, aby powstała rozdzielnica o dedykowanych parametrach. Jej atutem jest elastyczność, ponieważ jest w stanie obsłużyć napięcia o wartościach: 7,2kV, 12kV, 17,5kV, 24kV. Budowa oraz zastosowane technologie sprawiają, że jej współczynnik niezawodności jest niezwykle wysoki. Zaletą są też stosunkowo małe wymiary co przyczynia się do niższych kosztów transportu oraz instalacji w miejscu docelowym. Cieszy się przez to popularnością wśród instalatorów i użytkowników. Zwłaszcza w miejscach, w których warunkiem koniecznym jest możliwość zdalnego zarządzania.


Bardziej szczegółowa specyfikacja techniczna obu modeli rozdzielnic SN dostępna jest w EG System: https://www.egsystem.pl/rozdzielnice-sn.php