OElektryce.pl

Serwis o zagrożeniach i nowinkach technicznych w przemyśle elektrycznym

Żel krzemionkowy – tego o nim nie widziałeś!

Pamiętasz, gdy po raz pierwszy z wnętrza pudełka na buty wypadła mała torebeczka z chińskimi napisami? Pamiętasz jeszcze te małe kuleczki, których zastosowania nawet nie podejrzewałeś? To żel krzemionkowy zwany też silikażelem. Dziś odkryjemy przez Tobą nie tylko tajemnicę jego nazwy i zastosowania, ale i sporo rzeczy, których o nim nie wiedziałeś. A wiedzieć warto!

Czym jest żel krzemionkowy i skąd się wziął?

Trudno w to uwierzyć, ale silikażel jest całkowicie bezpieczny dla ludzi, zwierząt i roślin. Chemicznie jest to dwutlenek krzemu i występuje naturalnie w przyrodzie. Nazwa nie kłamie: to rzeczywiście jest żel, choć twardszy niż dobrze znana żelatyna. Skąd się wziął? Skoro występuje naturalnie w przyrodzie, to towarzyszy ludziom od zawsze, choć w innej postaci, bo przed oczyszczeniem i poddaniem granulacji.

Do czego służy żel krzemionkowy?

Prawdopodobnie lista jego zastosowań stale będzie się wydłużać, ponieważ ta substancja ma naprawdę wyjątkowe cechy, każda z nich to zaleta. Zacznijmy jednak od tego, do czego używa się go najczęściej. Szeroko pojęty przemysł docenia jego walory przy pochłanianiu wilgoci. Stanowi podstawę działania pochłaniaczy wilgoci chroniących transformatory i wszystkie inne urządzenia przed wilgocią zawieszoną w powietrzu, a także osusza pary olejowe i gazy.

Ale natrafiamy na niego częściej, niż się wydaje. Jeśli w dobrym sklepie kupisz papierową torebkę na prezent, to prawie na pewno znajdziesz w środku saszetkę pełną kuleczek z silikażelu. Wejdź do dowolnego sklepu z butami i sięgnij po pudełko, a na pewno natrafisz na podobną saszetkę. A czy właściciele kotów wiedzą, że kupując półprzezroczysty żwirek dla kota, zaopatrują się właśnie w kilka litrów tego żelu?

Kilka ciekawostek o żelu krzemionkowym

Jest bardzo wytrzymały mechanicznie, odporny na działanie temperatury wynoszącej aż 900 stopni Celsjusza i nie reaguje z innymi substancjami – to ważne cechy, które z pewnością niedługo znajdą zastosowanie. A skąd wiadomo, że żel wchłonął już wystarczająco dużo wilgoci? Jeśli jego granulki straciły przezroczystość i zrobiły się różowe, zielone lub niebieskie, to znaczy, że nadają się do wymiany. Odrobina żelu w szkatułce ze srebrną biżuterią świetnie ochroni ją przed matowieniem, gdyż jest to efekt działania wilgoci.